Олександра, Львів

Senior Automation Test Engineer

Львову бракує єдинорогів – запевняє Олександра, Senior Automation Test Engineer львівської команди Intellias. На роботу в ІТ вона влаштувалась ще на 5 курсі прикладної лінгвістики, яку вивчала у Львівській політехніці. Якось викладач оголосив про набір QA спеціалістів у міжнародну компанію. Тоді Олександра думала, що ця робота тимчасова. Відтоді минуло 13 років. За цей час вона працювала як у сервісних, так і в продуктових компаніях. Олександрі хочеться, аби українські ІТ розробники виходили на ринок з власним продуктом, замінюючи аусорс та аутстаф моделі.

"Хотілося б, щоб Львів перетворився на стартаперський хаб. Як от зараз у Прибалтиці вистрибують стартапи-єдинороги. У нас є пориви, суперова технічна експертиза, але бракує вміння продавати себе".

"А от з розвитком ІТ ком’юніті у Львові все добре. – Фактично будь-який напрям в ІТ має своє ком’юніті", – каже Олександра. Вона – одна з чотирьох засновників QA club Lviv. Разом з колегами організовує різні мітапи та ранкові QA кави. Запрошують виступати не лише профільних спеціалістів, а й, до прикладу HR-ів.

"Якщо говорити про конференції по моїй спеціальності, то це – Selenium Camp, QA Fest, BQA, яка цього року відбудеться 14 березня. Є ще низка мітапів".

Олександра вважає себе амбівертною людиною – це щось середнє між екстра та інтровертом. Колись їй запропонували стати викладачкою QA курсів. Відтоді публічні виступи – це її спосіб вмикати в собі частинку особистості з приставкою екстра. У цифрах мітапне життя Олександри виглядає так: щонайменше один виступ на квартал і один мітап в місяць, де вона у ролі слухачки.

"Важливо відвідувати не лише профільні івенти. До прикладу, робота тестувальника може бути пов'язана з роботою бізнес-аналітика чи проджект менеджера".

Попри любов до мітапів, цього року Олександра пообіцяла собі більше займатись собою. Відпочити їй допомагають сніданки з подругами в “Багеті” або в “Cheese bakery”, сноуборд взимку та поїздки за кордон влітку. Львів Олександра називає ідеальним містом у співвідношенні work/life balance.

"Ми прекрасний туристичний хаб, тож транспортне сполучення із закордоном шикарне. Дві години літаком – і ти уже в якомусь європейському місті. Це дає можливість пізнавати іншу культуру та говорити з іноземними замовниками однією мовою".

Професійні знання Олександра радить шукати не тільки у стінах академічних закладів і наводить приклад американських профільних коледжів.

"Це те, що в нас називається ПТУ, але це звучить не так гламурно. Тому у нас утворюється геп, коли ти не хочеш бути ПТУ-шницею, а з іншого боку – академічна освіта, яку від тебе вимагають, але від якої іноді нульовий фідбек. Зараз цей геп заповнюють різноманітними онлайн курсами. Ти можеш пройти курс від Стенфордського університету (Каліфорнія, США), сидячи вдома у Львові. Єдине – треба обов’язково мотивувати підлітків, щоб вони це робили".

Лілія, Івано-Франківськ

Talent Delivery Specialist

Якщо усіх жителів Івано-Франківська розділити і порівну влаштувати на роботу в ІТ компанії, які на сьогодні є у місті, то вийде, що в одній компанії працюватиме приблизно по 4700 людей. Іншими словами, при населенні близько 236 000 осіб в Івано-Франківську розвивається понад 50 ІТ компаній. І на думку Лілі, тутешньої рекрутерки Intellias, попит на інженерів уже давно перевищує пропозицію.

Ліля – колишня QA спеціалістка. Після двох років роботи вона зрозуміла, що їй більше подобається працювати в комунікації з людьми, тому змінила профіль. Тепер вона не лише багато спілкується з ними, а й надихає переїжджати у її місто.

"Впродовж чотирьох років я релокейтила до Івано-Франківська програмістів ледь не з усієї України – з Одеси, Харкова, Сум, Києва, Вінниці, Рівного та інших міст. Були випадки, коли до Франківська релокейтились цілими сім’ями. Перш за все, люди їдуть сюди, бо тут дешевше житло, їжа та інші послуги. Ще один аргумент для тих, хто любить лижі та походи, – близькість до гір. Окрім того, у нашому місті все компактніше. З одного в інший кінець Франківська можна доїхати за годину, а в заторах застрягнути не більше, ніж на 20 хвилин".

Дорога Лілі з дому на роботу займає вчетверо менше – лише 5 хвилин. Тому працювати з дому для неї означає майже те ж, що з офісу. Адже поки команда складається з 12 спеціалістів, тут тихо і затишно. Щоранку всі працівники збираються на спільну каву на кухні та, серед іншого, обговорюють новини ІТ життя їхнього міста.

"Основний двигун ком’юніті – місцевий ІТ кластер, членом якого є й Intellias. Вони не лише організовують мітапи, але й мають свої курси для програмістів, проводять різні спортивні змагання, до прикладу IT Football Cup чи Table-Tennis Cup. Також мітапи відбуваються при компаніях або ж їх збирають ІТ активісти".

Найбільша конференція міста у сфері інформаційних технологій – IT Rally, що збирає тестувальників, розробників програмного забезпечення, бізнес-аналітиків та менеджерів. Крім того, спеціально для тих, хто лише хоче увійти в ІТ, окремо проводиться IT Rally Starters. Ще одна велика подія – Design Village, яка присвячена дизайну. Тут виступають UI/UX дизайнери, ілюстратори, графічні дизайнери та VR-інженери.

Лілі дуже хочеться, аби до Франківська приїжджало побільше ІТ спеціалістів. Вона прогнозує, що в найближчі роки так і станеться. А ще Ліля поки не прогнозує, але точно хоче пробігти пів марафон, наразі її досягнення – 10 кілометрів. Тренуватись їй допомагають одразу дві собаки – хаскі Ліса та джек-рассел-тер’єр Барселона. З ними вона гуляє вздовж міського озера. В Івано-Франківську Ліля радить відвідати антикварний ресторан «Шпиндель», випити каву з десертом в «Делікації», спробувати крафтове пиво у «Copper Head. Beer Workshop», а за коктейлями сходити в «PromBar». Він розташований на території старого заводу, в який різні люди інвестували понад 5 мільйонів доларів. Зараз там працюють 25 організацій та компаній-резидентів – як представники бізнесу, так і громадський сектор.

 

Анастасія, Київ

Java Engineer

Подкасти про здоров’я та правильне харчування допомагають Анастасії рятуватись під час київських заторів дорогою на роботу. Крім них, вона слухає музику та аудіокниги. Якщо затор надто довгий, Настя спускається в метро, куди обов’язково бере з собою книгу. З останнього Насті порекомендували Тома ДеМарко «Deadline. Роман про управління проектами». А нещодавно Настя почала читати книгу «Чудовий ранок. Як не проспати життя». У рекомендують прокидатися на годину раніше і виділяти цей час для речей, які ти зазвичай не встигаєш зробити.

У київському офісі Intellias Настя працює на посаді Java Engineer. За її словами, одна з основних і водночас очевидних рис, яка виділяє Київ у контексті ІТ, – це велика конкуренція, тому потрібно постійно вдосконалювати свої знання.

"Я знаю людей, які мають постійну роботу, при цьому вони роками відвідують різні курси і залишаються на тій же роботі. Мені здається, ідеальний варіант того, щоб потрапити в ІТ, – це самоосвіта у поєднанні з курсами, однак не варто надовго зависати в теорії, адже вам потрібна і робоча бойова тактика".

Окрім курсів, Настя радить звертати увагу на програми стажувань в ІТ компаніях. Так вона знайшла свою першу роботу у програмістському світі. Але є ще одна важлива і водночас дуже проста річ.

"Якщо хтось хоче почати працювати в ІТ, варто спілкуватись з тими, хто вже там. Окрім професійної поради, ця людина може вас порекомендувати на вакансію завдяки різним реферальним програмам".

Один з плюсів Києва – багатий вибір ІТ подій. Джавісти мають змогу мінімум двічі на рік зібратись на великих конференціях – восени на Devoxx, а у квітні – на Jee Conf, кожну з яких відвідує понад 1000 спеціалістів. До того ж, у столиці проходить багато офлайн та онлайн мітапів, воркшопів, техтоків тощо, тож, за бажання можна відвідати цікаві профільні заходи, часто навіть безкоштовно. Також, Настя радить розвивавати своє Linkedin ком’юніті.

Афіші подій розробниця відстежує на DOU.ua або ж про анонси їй розповідають колеги. Минулої осені разом із трьома колегами Настя пробігла марафон-естафету Wizz Air. Тепер про це їм нагадують чотири медалі, які висять в офісі. А пів року тому разом зі своїм лабрадором Реєм вона взяла участь в благодійному забігу. Крім бігу, тричі на тиждень Настя відвідує тренажерний зал. А нещодавно додалось і плавання.

Завдяки можливості працювати дистанційно, яку надає компанія, іноді Настя працює з дому, однак не в закладах. Туди вона ходить випити кави, зокрема, робить це на красивій терасі кондитерської-пекарні «Dolceteka Bassano» або в «Чикаго 44».

 

Анастасія, Харків

Senior Documentation Engineer

"За моїми відчуттями кожен 3-ій житель Харкова серед молоді, пов’язаний з ІТ – каже Анастасія, Senior Documentation Engineer в Intellias. На її думку в Харкові найбільша в Україні конкуренція серед ІТ-шників".

Харків недарма називають містом університетів. Освіту у сфері інформаційних технологій тут пропонують, зокрема, такі ВНЗ: Національний університет радіоелектроніки, Національний аерокосмічний університет ім. М. Є. Жуковського, Харківський політехнічний інститут та Національний економічний університет ім. Семена Кузнеця.

Окрім академічної освіти, у місті розвиваються профільні ІТ курси. Окремі воркшопи проводить Харківський ІТ кластер. Також є Kharkiv Quality Assurance Day, Project management day, а наприкінці березня відбудеться конференція KharkivCSS. Одне з місць, яке об’єднує різні ком’юніті і не лише у сфері ІТ, – Fabrika.Space. Воно розташоване на території колишнього заводу з сортування насіння. Тут відбуваються покази фільмів, психологічні тренінги та майстер-класи.

Щоправда мітапи Настя не відвідує, адже її спеціальність не надто поширена у Харкові. Декілька років тому Насті пропонувати стати викладачкою курсів для тих, хто хоче навчитись писати технічну документацію, але курс не запустили. Сьогодні вона мріє про свою команду техрайтерів, позицію ліда та вести проект з нуля.

"Крім посилення своєї англійської, потрібно постійно читати технічну документацію, дивитись, що роблять великі компанії: Google, Amazon, Microsoft та інші. Вони випускають багато гайдів та рекомендацій".

Команда Насті, окрім Харкова, працює в Берліні та Чикаго. Тож з самого ранку вона бере до рук телефон і перевіряє робочі чати, хоча керівники проекту радять не робити цього поза роботою. Потім Настя вмикає на фоні якийсь фільм і збирається на роботу. Настя каже, що вона кіноман до кісток. Радить відстежувати рейтинги фільмів на сайті Rottentomatoes.com. Ну і звісно ж Netflix. З останнього її вразив фільм «Uncut gems» з Адамом Сендлером і серіал «I am not ok with this».

Після першого знайомства з ІТ Настю вразило, наскільки працівники з доволі поважною різницею у віці можуть спілкуватись з нею так, ніби їм 25. Працювати серед колег Насті подобається, але деколи вона любить робити це і в якомусь закладі. Бути продуктивною, окрім звісно ж професійних знань, тут їй допомагають теплі салати, трав’яні та фруктові чаї, а ще американо без молока.

"У Харкові зараз розвивається гастрономічний туризм. Можу порекомендувати ресторани «Jord» та «Харёк». Він, до речі, розташований неподалік нашого офісу".

 

Тетяна, Одеса

Senior C++ Engineering Lead

Виділяти математику серед інших шкільних предметів, Таня почала ще з 1 класу, а з 6-го завдяки новій вчительці це стало захопленням. У 8-му додались ще й курси програмування (Basic та Pascal). Таня приймала участь в олімпіадах з інформатики і математики, а також у конкурсі Малої Академії Наук. Зрештою фінішувала на факультеті прикладної математики Одеського національного університету ім. І. Мечникова. І вже на другому курсі влаштувалась програмісткою в дилінговий центр. А сьогодні Таня Senior C++ Engineering Lead в одеському офісі Intellias.

"Сьогодні я одночасно виконую ролі менеджерки та програмістки, це складно, але доволі цікаво. Аби бути на рівні, розумію, що необхідно постійно розвиватись. Для саморозвитку мені більше подобаються інтерактивні відеокурси, які можна знайти на будь-який смак на таких ресурсах як Udacity та Coursera. Дуже круто, що окрім засвоєння теорії там ти можеш виконувати і практичні завдання. Для вечірнього читання я відкрила для себе ресурс Medium. Тут я знаходжу як технічні, так і нетехнічні статті. У платній версії є непогані тексти по софт скілам. Взагалі, не так важливо чи це повноцінний відеокурс, чи спеціалізовані статті, головне – не зупинятися, адже якщо перестаєш вдосконалюватись, відразу стаєш аутсайдером в ІТ".

На думку Тані вища освіта необхідна, адже вона закладає фундамент для мислення.

"Будь-якому програмісту потрібно читати технічні книги, які дають базові фундаментальні знання. Є спеціалісти, які освоювали професію через якісь поради з інтернету, але в них відсутній базовий багаж для повноцінного розуміння, і це потрібно наздоганяти".

В Одесі здобути доволі непогану технічну спеціальність можна, зокрема, в Одеському Національному Політехнічному університеті та Одеському Національному університеті ім. І. І. Мечникова.

"Позитивом є те, що до викладання у цих вузах почали активно долучатись спеціалісти з різних IT компаній. Я знаю спеціалістів, які працюють на доволі високих посадах і при цьому продовжують викладати в академічних закладах. Як на мене, це прояв соціальної відповідальності. Було б круто, якби це було не тільки ініціативою окремих людей, але й глобально підтримувалось ІТ компаніями".

Крім того, охочі бути ІТ спеціалістами, можуть приєднатись до програм джунів, які діють в ІТ компаніях. Зараз почали активно розвиватися курси програмування навіть для дітей, є доволі цікаві дитячі клуби робототехніки. Таня коментує, що основи програмування вона отримала ще у школі, і це великий плюс. 5 років тому у місті з’явився ІТ кластер, з’являються та ростуть ІТ спільноти. Рекрутери та HR-спеціалісти збирають ком'юніті на різноманітних Tech Talks. Існує доволі активна Java та .NET User Group. Також відносно нещодавно запустилась C++ User Group, хоча в саме цій групі мітапи поки відбуваються нечасто, бо, за словами Тані, пошук якісних спікерів потребує часу. У Big Data та Machine Learning спільнот зараз справжній бум. У липні восьмий рік поспіль відбудеться конференція для Front-end розробників OdessaJS. Про події Таня здебільшого дізнається з соцмереж. Доречі, з 2017-го у місті регулярно відбуваються нетворкінг-вечірки Silicon drink about. Щоразу це п’ятниця і нова локація.

Таня каже, що Одеса має всі шанси побудувати комфортну інфраструктуру для розвитку ІТ галузі біля моря. Погоджуємося, це неабияка перевага :)