Я зустріла війну в Стамбулі, куди прилетіла за день до з чоловіком. Тут ми планували бути тиждень. У перші дні війни ми постійно були на зв’язку з рідними, допомагали з евакуацією, ходили на мітинги під російське консульство, давали інтерв’ю журналістам. Пам’ятаю лише, як весь цей час фізично боліло серце.

На третій день вирішили, що треба рухатись далі, туди, де ми можемо бути водночас корисними і ближче до України. Так ми опинились в Кракові. Сюди ж завдяки Intellias вдалось евакуювати маму та сестру чоловіка разом з нашою кицькою. Вони виїхали з Києва корпоративним евакуаційним автобусом до Львова. Колеги у львівському офісі працювали цілодобово з повною самовіддачею, щоб прибулі могли комфортно відпочити з дороги. Допомагали абсолютно всі! Так, одну ніч наші рідні провели в квартирі СЕО та співзасновника Intellias, Віталія Седлера. А далі мої рідні приєдналися до мене у Кракові.

Моя історія волонтерства у Кракові почалася з центру допомоги біженцям на вул. Radziwiłłowska 3. Там ми всією сім’єю в перші дні нашого перебування в місті допомагали українцям: готували їсти, прибирали в залі відпочинку, працювали в кол-центрі, давали інтерв’ю медіа, робили дуже різну роботу, все було хаотично. Зараз там все організовано набагато краще: є декілька відділів з чітко описаними інструкціями (рецепція, телефонія, помешкання, транспорт, координація волонтерів, склад, кухня і т.д.), в кожного з них є свої координатори. Кожного дня місцева громада, ресторани, бізнеси, просто небайдужі люди приносять речі першої необхідності та продукти для біженців, гарячу їжу для волонтерів.

Зараз ми ходимо в цей центр на вихідних. Найчастіше я працюю у відділі “Помешкання”, займаюсь комунікацією з біженцями, пошуком житла для них. Інколи ця комунікація нагадує ще й сеанси психотерапії, адже ці люди пережили так багато, і всім зараз дуже важливо бути почутими. Буває важко, але коли за зміну вдається знайти житло хоча б декільком сім’ям, відчуваєш, що день прожитий не даремно.

Також ми волонтерили у відділі координації разом з нашою колегою, CSR спеціалісткою Дарією. Чесно, така взаємодія краща, ніж будь-який тимбілдинг. Це дійсно зближує. І взагалі, атмосфера, яку волонтери створили в цьому місці – це щось дуже схоже на дім, тому там я почуваюсь максимально комфортно. А всі люди стають там близькими досить швидко, навіть якщо ви говорите різними мовами. 

Ще однією справою, якою ми намагаємось допомогти Україні тут, стало розповсюдження стікерпаків та листівок в кав’ярнях за донати. Одного дня я побачила в знайомої ілюстраторки з України серію Телеграм-стікерів і написала їй з пропозицією розповсюдити друковані варіанти в Кракові. Звісно, за донати на ЗСУ або гуманітарну допомогу українцям. Ми швидко організували роботу, і зараз такі стікери можна знайти на лише в Кракові, але і в Гдині, Сопоті, Лос-Анджелесі, Рівному та скоро – у Львові. З радістю би поширили цю ініціативу і далі, тому якщо хтось бажає долучитись та розповсюджувати продукцію в інших містах та країнах - пишіть мені.

Окремо хочу розповісти про допомогу з боку поляків. З кожним днем приходить все більше усвідомлення того, що це дійсно наші друзі, які щиро підтримують і словом, і добрими справами. З перших днів війни тут були організовані спеціальні умови для українців, як-от безкоштовний проїзд в транспорті, медичне обслуговування, центри допомоги, роздачі одягу, продуктів, ліків, інших речей. Тисячі поляків надали нашим людям безкоштовне житло та навіть харчування. Допомагають також влаштуватися на роботу. Вже не кажучи про розвішані по всій країні українські прапори та слова підтримки на кшталт “Ми з вами”, “Ласкаво просимо” та ін. Величезне, дякую, нашим польським друзям!

До речі, на знак подяки цієї суботи, по всій Польщі українці вийшли на суботники в парки та інші громадські місця. Ми також зібрались у Кракові.

Також, в Intellias ми створили невеличкий гайд для колег, як можна допомогти Україні будь-де, в тому числі тут, в Польщі. Зібрали список місць, де можна волонтерити, розповіли, як можна допомагати онлайн, створили спільний чат в Телеграмі для координації дій та спільного волонтерства. Така підтримка з боку компанії та колег дуже важлива, адже так ти розумієш, що ти в правильному місці, в оточенні однодумців, які роблять все від них залежне для пришвидшення перемоги. Разом ми зможемо все!

 ТОБІ МОЖЕ
БУТИ ЦІКАВО…
Історії волонтерства команди Intellias під час війни