Уже три роки в Intellias існує та розвивається релокейт програма. Наші спеціалісти та спеціалістки мають можливість переїхати працювати в офіси та представництва компанії у Польщі, США, ОАЕ, Німеччині або ж можуть релокейтнутись в Україну. Більше про програму та досвід її учасників ми розповідали у попередньому матеріалі.

Сьогодні маємо ще одну нагоду дізнатися про досвід релокації у Польщу Олега Піскозуба, Delivery Director-а Intellias, та за сумісництвом керівника центру розробки Intellias у Кракові.

Навчання дітей як один із стимулів переїзду

Я почав замислюватися про Краків приблизно 3 роки тому. Тоді моя старша донька обирала ВНЗ і, оцінивши варіанти у Львові, ми спрямували увагу на Ягелонський університет в Кракові. Підготовка до вступу та сам вступ були цікавим досвідом, і зараз, після двох з половиною років навчання можу стверджувати, що і донька, і я тільки переконалися у правильності рішення. Після вступу я часто приїздив до неї у Краків як гість і турист, а у 2021 я очолив місцевий центр розробки Intellias.

За час своєї кар’єри мені довелося побачити чимало європейських міст. За рівнем комфорту, інфраструктури та загального wow-ефекту Краків нічим не поступається Мюнхену, Відню чи Брюсселю. Провівши певний час у Кракові, я визначив для себе ряд переваг та недоліків переїзду у це місто, якими хочу поділитися з вами.

Відчуття безпеки

Згідно з Crime Index Польща на 29-му місці у світі за рівнем безпеки, вище за Німеччину, Швецію чи Норвегію. У Кракові в мене є відчуття захищеності, притаманне перебуванню у правовій державі. Тут на гарному рівні розвинуті соцзабезпечення, медицина, захист від безробіття чи інвалідності. Поліція завжди готова допомогти, високий відсоток розкриття злочинів. Якщо хтось в Польщі хворіє і потребує великих коштів на лікування чи реабілітацію, йому допомагають не благодійники, а держава – звичайно ж за кошти платників податків. Також у Польщі високий відсоток вакцинованих від Covid-19. Це говорить про те, що уряд справно закуповує вакцини, а люди сумлінно вакцинуються.

Є ще щось, що неможливо виміряти, – законослухняність і активна громадянська позиція тут є частиною менталітету, і це відчувається постійно: на вулиці, в транспорті, за кермом чи на пішохідному переході.

Близькість до Львова

Я постійно їжджу між Краковом та Львовом і майже завжди автомобілем. 350 кілометрів плюс кордон зазвичай займають 4-5 годин. Це стільки ж часу як літаком чи інтерсіті, враховуючи дорогу до/з аеропорту і всі процедури в двох аеропортах. Вроцлав і тим більше Гданськ – це значно більша відстань і подорож на авто зайняла б цілий день.

Екологія

Краків, як і вся південна частина Польщі, має проблеми з екологією взимку. Все через те, що ще три роки тому тут використовувати твердопаливні котли, які палили вугіллям. Коли починається опалювальний сезон, усе це диміло та забруднювало повітря. Але з 2019 року у місті діє повна заборона на використання таких котлів, а уряд дотує переведення на газове чи електричне опалення. Питання ще не вирішене на сто відсотків, бо заборона на вугільне опалення діє поки що тільки у місті Краків, в той час як навколишні містечка і села ще “димлять”. Але кожного року екологія покращується завдяки урядовим програмам. Наприклад у листопаді-грудні 2021 було лише 4 дні з суттєвим перевищенням норм забруднення.

Якщо порівнювати Краків та Вроцлав, у них приблизно однакові показники якості повітря. Найчистіше безперечно у Гданську – через постійно вітряну погоду. З другого боку гданський морський вітер для мене виявився набагато дискомфортнішим за зимовий краківський смог.

Підсумовуючи, смог взимку ще буває, але смог зараз і смог 4 роки тому – це разюча різниця. Решта ж 9 місяців у році повітря у Кракові значно чистіше за львівське чи київське.

Зручна інфраструктура

За кількістю населення Краків не поступається Львову, але за площею він вдвічі більший. Тут дуже мало багатоповерхівок, майже немає хмарочосів. Внаслідок більшої площі місто має чудову інфраструктуру. Всі дороги, за винятком Старого міста, — дво- або трьохполосні. Метро тут немає, але є дуже розгалужені трамвайні маршрути. Навіть в час пік у місті не утворюються мертві затори, і я доїжджаю до місця призначення набагато швидше, ніж у Львові.

У Кракові в мене вперше з’явилось бажання пересісти з авто на громадський транспорт. Трамвайні колії тут майже всюди відокремлені від дороги, і трамваї швидкісні. Виявляється, що трамвай – найшвидший вид транспорту у Кракові, який до того ж ходить чітко за розкладом. Після Львова у це складно віриться. Ціна на громадський транспорт $1-1.5, це єдиний квиток без обмеження на пересадки, але з обмеженням по часу.

Легка адаптація

У Польщі живе багато вихідців з України та Білорусі. Буває так: щойно людина говорила до тебе польською, аж ось вже звертається до своєї дитини українською. Тому тут легше відчути себе, як вдома. Переїжджаючи до Кракова, вам потрібно буде неодмінно вивчити польську. Хоча знаю людей, які прекрасно адаптувались лише з англійською. Але в цілому, адаптуватися у Кракові значно легше, ніж у Берліні, Мюнхені чи Амстердамі через ближчий нам менталітет і велику кількість експатів.

Можливість подорожувати

Мешкаючи в Польщі, навіть просто з робочою візою можна сісти на лоукост у Кракові чи Катовіце та полетіти в будь-яке місто Євросоюзу. Можливості для подорожей значно розширюються, а вартість знижується. Всередині країни чудово розвинена залізнична інфраструктура, потяг з Кракова до Балтійського моря їде 5 годин.

Туристичне місто

Зайве казати, що Краків – це, мабуть, найвідоміша туристична локація у Польщі, історична частина міста величезна і дуже добре збережена. Тут Краків поза конкуренцією порівняно з Гданськом і Вроцлавом. На додачу, більш ніж 100 різноманітних фестивалів щороку. Краків є у списку 25 найпопулярніших для туристів міст Європи. Після переїзду дуже довго зберігається відчуття що це “воркейшн”.

Різноманітне дозвілля

Коли ми у Львові, то майже не виходимо кудись на вихідні, бо парків мало, а в торгових центрах нецікаво. При першій же нагоді намагаємось їхати за місто. Натомість у Кракові є купа різних парків, а ще — багато місць для дітей. Тут вони зроблені з фантазією. Дитина на такому майданчику може, наприклад, відчути себе будівельником, вивчити якісь закони фізики. Навіть звичайні дитячі гірки в Кракові часто зроблені з еко-френдлі матеріалів. Уряд міста цілеспрямовано озеленює парки і будує нові ігрові майданчики. До того ж під Краковом є «Енерджіландія» — найбільший парк розваг у Східній Європі.

Дитячі садочки

Нам дуже сподобався садочок, в який ми віддали молодшу доньку. Садочків у Кракові дуже багато, і майже всі вони приватні. Зазвичай у групі з 12 дітей є 3 чи 4 виховательки, тому всі діти отримують належну увагу. Вартість – 1300 злотих, це близько 300$ в місяць.

Паркінг

Це безперечно недолік, хоча не можна сказати що у Львові краще. Що ближче до центру міста, то складніша ситуація з паркінгом. По-перше, доволі важко знайти паркомісце. По-друге, воно буде платне, якщо ви в радіусі 3 км навколо центру в усі дні, крім неділі. Паркінг коштує 1-1.5$ за годину залежно від зони паркування. Я двічі отримував штраф за несплачене паркування, це приблизно $37.

Релокейт за кордон: на що варто зважити

 

Віза

Віза типу Poland Business Harbour робиться швидко і відразу для всієї сім’ї – можна вкластись у 2-3 тижні і відразу їхати. Питанням візи повністю займався Intellias. Всі витрати на дорогу і перший місяць проживання в Кракові також покриває компанія..

Важливий момент – виготовлення візи можливе лише в Україні за місцем прописки або фактичного проживання. Не вдасться поїхати у Польщу по безвізу і з Польщі займатись своєю візою.

Ціни на нерухомість

Купівля нерухомості обійдеться приблизно у 2,5 раза дорожче, ніж у Львові. Але і іпотечний кредит – це від 3 до 4% річних тривалістю на 30 років при першому внеску 20%.

Якщо ж говорити про оренду, то квартира для сім’ї у Кракові буде коштувати десь 2000 злотих. Ще 600 злотих ви заплатите за комунальні послуги, тобто все разом близько 650$. Якщо сім’я більша, то витрати на житло будуть близько $800 щомісяця.

Щоденні витрати

Як це не дивно, але продукти, одяг, товари повсякденного вжитку набагато дешевші, ніж у Львові. Мої витрати у Кракові на ці статті бюджету нижчі приблизно на 30%.

Кафе, ресторани, розваги

Ціни співмірні з львівськими, або трохи вищі. Наприклад сніданок чи бізнес- ланч коштуватиме $6-10. Вибір більший, ніж у Львові.

Зарплати, податки, можливість отримання громадянства

 

Зарплати

У спеціалістів, починаючи від рівня мідл і до архітект, грос зарплати у Кракові, як зрештою у всіх великих містах Польщі, ідентичні до українських. Тобто, якщо взяти умовного сініора з зарплатою $5000 у Львові, то у Кракові подібний спеціаліст має грос зарплату 20000 злотих, чи ті самі $5000. На вищу компенсацію у Кракові порівняно зі Львовом можуть розраховувати інженери рівня джуніор і “не-делівері” спеціальності.

Податки

Незвично високі для нас, але приблизно такі ж, як у багатьох інших європейських країнах, наприклад у Німеччині. Сумарне податкове навантаження на працівника – від 28 до 38%, чим більша грос зарплата, тим більші відрахування. І якщо порівняти дохід нетто, то для сініор інженера у Польщі він виявиться аж на 30% меншим, ніж у українського ФОП.

Більша частина всіх податків – це пенсійні відрахування і податок за медицину. Тому це, мабуть, головний вибір кожного – про готовність отримувати меншу суму на руки щомісяця, але отримати взамін інший рівень комфорту життя, безпеки, медицини і майбутньої пенсії.

B2B

Можливість стати “польським ФОП”, чи як це тут називається “B2B”, присутня. B2B сплачує набагато менше податків – приблизно 12-15% від обороту. І як ми звикли, не має соціальних гарантій від держави, як у найманого працівника, відповідно займається своїми ризиками і пенсійними накопиченнями самостійно.

Якщо все ж наважитись на відкриття B2B (спеціаліст Intellias має можливість з власної ініціативи відкрити ФОП та вести його), треба зважити, що буде значно складніше (а в перший рік діяльності практично неможливо) отримати кредит, чи отримати посвідку на постійне місце проживання.

“Карта побиту”

Так називається посвідка на постійне місце проживання. Виготовляється протягом першого року проживання у Польщі, поки ще дійсна віза Тут є теж повний супровід від компанії. Після 5 років проживання у Польщі та за умови здачі екзамену з польської мови можна отримати безтермінову карту, з якою можна працювати у будь-якого працедавця чи відкривати бізнес без додаткових дозволів. Якщо ж залишитись у Польщі 10 років, то можна отримувати громадянство.

Дізнавайся ще більше інсайтів від Олега в особистій розмові.

 ПЕРЕГЛЯНЬ ВІДКРИТІ
ВАКАНСІЇ ДЛЯ…
різних ІТ спеціалістів в Intellias