Для Ігоря усе почалось ще в дитинстві. Батьки дали йому спробувати напій, який в очах всіх дітей додає зранку неймовірної енергії. Кава, майбутньому бізнес-аналітику Intellias, видалась гіркою, на цьому знайомство і закінчилось.

Повернуся до кави Ігор уже дорослим, на роботі, але все ще цей напій здавався йому абстрактним і звичайним. Все змінилось з хвилею відкриттів різних кав’ярень третьої хвилі у Львові. Вони пропонували якісну каву свіжого обсмажування та різні способи її приготування. А минулого року під час локдауну Ігор задумався, чи можна у домашніх умовах наблизитися до смаку кави, як у спеціалізованих закладах.

“Почав замовляти каву від українських обсмажувальників. Спочатку це була мелена кава, але я дуже швидко зрозумів важливість свіжого помолу, придбав ручний млинок та перейшов на зернову каву. Після того, як бюджетна крапельна фільтр-кавоварка вийшла з ладу, вирішив спробувати альтернативні способи заварювання, почав розбиратися з пуроверами, потім позичив в товариша аеропрес. Експерементував з помолом, температурою води, співвідношенням кави і води. Паралельно багато читав і слухав про каву. Незчувся як трохи обріс кавовими пристроями: кращий млинок з металевими жорнами, V60, Mr Clever Dripper, Aeropress, Cafflano Kompresso”.

Ігорю стало цікаво дізнатися про інших гравців українського кавового ринку, окрім Львова.

“Раніше я захоплювався крафтовим пивом і навіть влаштовував колективні замовлення для друзів, колег, співробітників, знайомих. Вирішив перенести цей досвід на каву. Для початку я спробував знайти однодумців у своєму житловому комплексі. Кілька сусідів зацікавилися – ми почали замовляти каву у різних обсмажувальників. Кожного місяця куштували щось нове, обмінювались дегустаційними пробниками різних сортів, ділилися враженнями та досвідом. Так я почав тісніше спілкуватись з обсмажувальниками, а до колективних замовлень підключилися друзі, знайомі, співробітники. У результаті ця ініціатива еволюціонувала у гіперлокальну кавову спільноту домашніх кавоманів”.

Приєднатись до спільноти Coffee Shopping, яку започаткував Ігор, можете і Ви, заповнивши форму.

А поки що Ігор ділиться базовими знаннями, яку допоможуть гармонійно увійти у світ кавової культури.

 ТОБІ МОЖЕ
БУТИ ЦІКАВО…
історії спортивної спільноти Intellias

  • Основні види кави

Два найбільш культивовані види кавового дерева – це арабіка та робуста. У смаку робусти переважає гіркота, в ній більше кофеїну. Арабіка має більш виточнений та комплексний смак, у ній менше кофеїну. Вона росте високо в горах, адже потребує певних кліматичних умов. Арабіка також поділяється на багато біологічних різновидів, які притаманні різним регіонами вирощування.

  • Смаки кави

Базові смаки – це солодкий, кислий, гіркий.
Якщо дуже спрощувати, то чим вище росте кавове дерево, тим кисліша та ягідніша кава, а у смаку зерен вирощених на менших висотах відчуваються шоколад та горіх.

Крім різновидів та місця вирощування, смакові властивості значною мірою залежать від того, який спосіб обробки кавових ягід використовують фермери:
- кава митої обробки зазвичай має яскраво виражену кислинку
- кава натуральної та хані обробки здебільшого більш солодка та фруктова
- експериментальні ферментації додають неочевидні яскраві смаки екзотичних фруктів та алкогольні нотки

Якщо умовно поділити процес заварювання кави на фази, то в першій третині екстрагуються кислоти та мінерали, друга третина – це солодкість і тіло, а третя – гіркота, кофеїн.

  • Від чого залежить ціна кави?

На ринку виділяють три категорії кави: комерційна, преміум і specialty кава.

Комерційна кава – це продукт, який ми бачимо в супермаркетах. Його виробники переймаються перш за все прибутками та економією намасштабах виробництва. На упаковках такої кави часто можна зустріти загальні написи у стилі “кава з найкращих світових плантацій”, які нічого про цю каву нам не говорять.

Specialty кава – це кава, якість якої за різними критеріями визначають спеціалісти Specialty Coffee Association (SCA) та Coffee Quality Institute (CQI). Також у такій каві важливою є прослідковуваність її походження, тобто це кава не просто з певної країни, але і регіону, обробної станції, ферми. Ще важливо цю каву правильно осбмажити, щоб розкрити потенціал зеленого зерна. Тобто specialty – це максимальна увага до якості на всіх етапах: від вирощування, обробки, зберігання до обсмажування та приготування.

Якщо це переводити у грошові вимірники, то кава з супермаркету не сильно буде відрізнятись ціною від кави свіжої обсмажки. До прикладу, бразильську каву свіжої обсмажки кожна купити від 110-120 грн за 250 гр. Ціни на преміум каву в районі 150-200 грн, specialty – від 200-300 грн.

  • Рекомендації з вибору та приготування кави

- Якісна кава класу premium або specialty
- Свіжа обсмажка (не більше 2-3 місяців з дати обсмажування)
Ступінь обсмажування
еспресо – для еспресо-машин, також можна пробувати для гейзерної кавоварки та джезви
фільтр – для інших способів заварювання з тривалим контактом води та кави
омні – універсальний профіль для різних способів заварювання
- Відповідний ступінь помолу під бажаний спосіб приготування
- Свіжість помолу (за можливістю або ж замовляти невеликими партіями з помолом, тому що мелена кава дуже швидко втрачає смако-ароматичні властивості)
- Вода: не надто жорстка, бажано до 150-200 ppm
- Температура води: не окріп, дайте вистигнути кілька хвилин до температури 90-95 C

Способів приготування є доволі багато, але навіть у чашці можна приготувати смачну каву. Також якісну каву все частіше можна знайти у порційних форматах (single serve): капсули, дріп-пакети, пірамідки та навіть розчинна specialty кава.

Нова кавова культура – це великою мірою про усвідомлене споживання. Зараз є можливість вибору, щоб урізноманітнювати та розвивати свій смаковий досвід. Лише у порівнянні можна відчути, наскільки різною буває кава і як різні регіони походження, способи обробки, обсмажування та приготування впливають на смак.

 ПЕРЕГЛЯНЬ ВІДКРИТІ
ВАКАНСІЇ ДЛЯ…
різних ІТ спеціалістів