Якщо загуглити визначення бізнес аналітика, більшість відповідей зводяться до приблизно такого формулювання – спеціаліст/ка, що працює з вимогами. Ніби вичерпно і просто, правда ж? Якби не дрібна (а насправді – велика) деталь. Поняття «працювати» в цьому випадку може означати різне. В залежності від того, що вкладають в цей термін, формується очікування від аналітика. І його/її спеціалізація.

Почнімо з визначення загальних завдань та вмінь, що об'єднують аналітиків будь-якого спрямування та рівня.

Завдання бізнес-аналітика

Базовий чек-лист виглядає отак:
- виявити проблему, яку необхідно вирішити
- сформувати концепцію рішення
- сформувати технічне завдання з описом вимог
- налагодити і підтримувати комунікацію між стейкхолдерами в процесі розробки (і навіть з тими, які - опираються).

Які софт скіли потрібні бізнес-аналітикам?

Попри різноманітність практик бізнес аналізу і сфер їх застосування, є обов’язкові вміння, без яких спеціаліст/ка не зможе виконувати свою роботу, а це:

аналітичне мислення
Про що це? Спеціаліст/ка вміє проводити аналіз вхідних даних, порівнювати показники (а перед тим зрозуміти, що з чим порівнювати), знайти причинно-наслідкові зв'язки.

критичне мислення
Дуже важливе вміння, без якого аналітик не аналітик. Вміти побачити прогалину в логічному ланцюжку і задати правильне питання (найчастіше питання БА звучить як варіації на “щоб що?”), бути уважним до деталей, вміти пріоритезувати.

системне мислення
Вміти структурувати дані, бачити за елементами систему, розрізняти основні і другорядні елементи.

комунікувати і домовлятися
Аналітик, який мовчить, напевне, вмер або не аналітик. Навик правильної і чіткої комунікації з усіма сторонами процесу є надважливим, адже без цього не буде ні вхідних даних, ні коректного розуміння проблематики і вимог, ні хорошої роботи з командою. Вміння бути інформаційним містком між стейкхолдерами проєкту і переконуватися раз за разом, що всі сторони розуміють кожен з елементів однаково – це велика частина роботи БА.

постійно навчатися
Без цього навику, на мою думку, будь-якому спеціалісту вижити важко. Саме для бізнес-аналітика – це критично важливе вміння. Можна бездоганно знати техніки аналізу і крізь сон цитувати правила роботи з вимогами, але якщо відстати в розумінні галузі чи пропустити нові рішення на ринку, то цінність роботи для клієнта втрачається. На аналітика не можна вивчитись раз і на все життя, ним можна просто бути і весь час вчитися (звучить страшно, але, повірте, це весело :))
Отже, загалом портрет бізнес-аналітика окреслили. Тепер спробуємо розібратися, якими завданнями можуть різнитися спеціалісти в цьому напрямку.

  • Business analyst

Уявімо, що є замовник, який хоче зробити продукт. Є команда розробників, які готові втілити мрію замовника. В такій ідеалістичній картині важливо точно зрозуміти, зібрати та описати вимоги до продукту, описати їх в зрозумілому для розробників форматі (а іншими словами – створити технічну специфікацію) і протягом всього процесу розробки продукту описувати крок за кроком завдання і вести комунікацію з клієнтом та командою. Для цього потрібен бізнес аналітик (Business analyst), якого ще можуть називати ІТ бізнес-аналітик. Власне, найчастіший запит на ринку ІТ саме на аналітика такого типу. Але і тут слід очікувати вужчі спеціалізації. Позаяк такий спеціаліст має добре розуміти домен клієнта, то різнитися вони будуть залежно від досвіду роботи в тих чи інших галузях.

  • Business Process analyst

А ось інша ситуація: скажімо, є компанія, яка хоче оптимізувати свою діяльність. Ніби все працює, але хочеться краще і ефективніше. Треба зрозуміти, за рахунок чого можна впровадити покращення і яким воно може бути. В такій ситуації завданням аналітика буде вивчити бізнес-процеси, знайти проблемні місця і запропонувати рішення. Такого аналітика ще називають Business Process analyst.

  • Data analyst

Ситуація – для прийняття рішення необхідно проаналізувати великі об'єми даних. Для цього необхідні навички роботи з базами даних, вміння робити кількісні дослідження, візуалізовувати інформацію. І з цим прекрасно справиться аналітик по роботі з даними (Data analyst). Аналітики по роботі з даними, як правило, зосереджуються на дослідженні та візуалізації даних з більш просунутими позиціями. Вони намагаються знайти та пояснити залежності і закономірності за допомогою статистичних моделей. Також бувають випадки, коли такі аналітики створюють звіти або розробляють показники для вимірювання ефективності бізнесу (ключові показники ефективності). Хоча це традиційно більше завдання бізнес-аналітика.

  • System analyst

Бувають запити на спеціалістів, роль яких загалом збігається з описом ролі бізнес-аналітика, але з акцентом на технічні рішення. Їх можуть називати системними аналітиками (System analysts). Такі аналітики часто є зв'язком між технічними експертами та бізнесом. Іноді вони самі виступають як технічні експерти (тоді про них говорять як про solution architects). Системний аналітик зазвичай володіє технічними знаннями і може провести детальний аналіз технічних рішень та протестувати їх, щоб переконатися, що вони відповідають бізнес вимогам.

  • Business Intelligence (BI) analyst

Тим часом Business Intelligence (BI) аналітик є майстром усіх методів та концепцій у сфері Business Intelligence (а це – про збирання, зберігання і аналіз даних, що утворюються при діяльності організації/бізнесу). Такі професіонали добре оперують інструментами звітування, SQL та знають концепції Big DataBI.

  • Business analysis consultant

Якщо компанія планує створити новий продукт чи розширити існуючий, то якісний аналіз ринку, пошук можливостей для розвитку, аналіз конкурентів та самого бізнесу можуть бути не просто корисними, а забезпечити успіх всього задуму. Такого типу аналіз робить аналітик, якого ще можна зустріти як консультанта в сфері бізнес аналізу (Business analysis consultant). Частково такі функції виконує і аналітик, який працює на Discovery phase. Це частина проєкту, яка передує плануванню, оцінці і розробці проєкту. Вона має на меті вияснити проблему, оптимальний шлях вирішення, користувачів рішенням, межі проекту (scope), тощо.

Ресурси про бізнес-аналітику

Від компанії до компанії, від проєкту до проєкту назва ролі бізнес-аналітика може змінюватися і навіть не завжди співпадати по функціях. Це цілком нормально, особливо в сфері, яка розвивається зі швидкістю світла.

Хороший спеціаліст завжди розумітиме основу БА і знатиме, як застосувати інструменти залежно від потреб проєкту. А чудовий спеціаліст ще й постійно вчитиметься і шукатиме нового. Читайте професійну літературу, шукайте вебінари, обмінюйтеся досвідом з колегами – помічним є все, що допоможе вам отримати нові знання.Ось моя підбірка інфоресурів, яка допоможе освоїти бізнес-аналіз.

Подкасти:
Mastering Business Analysis
BA Academy Voice of the Community podcast
IIBA podcast
BA Coach podcast
Analytics on Fire
The Adrian and Joe Show - Riffs About Business Analysis and Change

Книги:
Business Analyst's Mentor Book: With Best Practice Business Analysis Techniques and Software Requirements Management Tips (Emrah Yayici)
Software Requirements (Karl Wiegers)
Seven Steps to Mastering Business Analysis (Barbara Carkenord)
Business Analysis Techniques: 99 essential tools for success (James Cadle)

Онлайн-ресурси:
http://www.iiba.org/

https://www.bridging-the-gap.com/

rel="nofollow"https://www.batimes.com/

https://www.modernanalyst.com/

https://www.thebacoach.com/

 ТОБІ МОЖЕ
БУТИ ЦІКАВО…
Що таке дизайн-мислення

 

 ПЕРЕГЛЯНЬ ВІДКРИТІ
ВАКАНСІЇ ДЛЯ…
BA спеціалістів в Intellias