Ми попросили ентузіастів бігу в Intellias поділитись своїм досвідом, розповісти про внутрішню мотивацію та цілі, травми та важкі моменти. З’ясували, що і аматорів, і професійних спортсменів об’єднує одне спільне бажання – жага до бігу і долання кілометрів. Зібрали корисні поради, які варто враховувати при підготовці до змагань, і ділимося ними.

 

Анна Іващук

Java/Scala Developer, Київ

Займається бігом вже 6 років. За ці роки Анна прийняла участь у всіх можливих бігових подіях, які проводилися у Києві, півмарафонах у Івано-Франківську та Чернівцях. Визначними в її досвіді є міжнародні змагання, серед яких 3 марафони (Амстердам 2014, Берлін 2017, Мюнхен 2018) та 2 напівмарафони (Амстердам 2013, Берлін 2018).

Найбільше мене мотивує бігати те, що ти бачиш результати своєї праці - твоя швидкість росте, і ти вже пробігаєш 5 км не за 30 хвилин, як колись, а за 19 хвилин. Хоча я зараз досі не повернулася до бігу через травму, яку отримала 7 місяців тому під час підготовки до мюнхенського марафону, можу сказати, що біг – це любов на все життя. Він дозволяє підтримувати чудову фізичну форму, а влітку – ще й засмагу.

Біг мене заспокоює і відволікає, покращує мій настрій. Біг тішить мої амбіції і дає змогу змагатися, що для мене дуже важливо. Крім того, він приніс в моє життя купу чудових знайомств та подорожей.

Важкі моменти просто треба долати! У всіх бувають травми чи то психологічні, чи то фізичні, але якщо хочеш з них вилізти, треба тяжко над цим працювати, бо інакше проблема сама собою не вирішиться.

Зараз моєю ціллю є одужати і повернутися до свого улюбленого бігу. Поки я не бігаю, я плаваю по 3+ кілометри щодня для підтримки загальної фізичної форми.

Мене дуже надихає відомий український триатлет (і по суміцництву мій друг) – Іван Іванов. Він брав участь в Олімпіаді у Ріо 2016 року. Протягом усього часу, що ми знайомі, він ділиться зі мною своїм досвідом, а також підтримує у важкі моменти, коли хочеться здатися і перестати бігати.

 

Як ти готуєшся до долання дистанцій?

До марафонів я завжди готувалася бігаючи з прискоренням, виконуючи забіги вгору, а також бігала довгі кроси (20+ кілометрів) раз у тиждень. Особливого харчування в мене не було, я завжди притримуюся просто здорового харчування – ніякої коли, чіпсів і картоплі, а тільки овочі та фрукти, риба, нежирне м’ясо і каші. Розклад тренувань такий – 6 тренувань в тиждень, на кожному тренуванні інше завдання: або інтервали, або бігові вправи, або гірки.

Як подолати свій перший кілометр?

Пам'ятати, що будь-яку дистанцію можна подолати чи то пливучи, чи біжучи або ж просто прогулюючись, просто потрібно підібрати власний темп і тоді перший кілометр буде твоїм!

Володимир Хмельовський

.NET Developer, Львів

Бігом займається з 2013 року. Найкращий результат на півмарафоні – 1 година 28 хвилини.

Все почалось iз зайвої ваги. Почав бігати  вагу скинув, а біг залишився до сьогодні. Шість років тому взяв участь у своєму першому півмарафоні. Не знав на що підписався, майже не готувався, намучився добряче. Мій час тоді склав 2 години 9 хвилин і це мене зачепило. З того часу біг в мене на рівні повсякденної звички –  режим життя. Основна мета – тримати фізичну форму.

Зараз я бігаю приблизно по 70 км на тиждень. Загалом з 2013 року я набігав 3 повних марафони, 15+ півмарафонів і ще багато коротших, всіх й не згадаю. Готуюсь восени пробігти марафон, але ще не вирішив чи всеукраїнський чи міжнародний.

 

Як ти готуєшся до долання дистанцій?

Зараз я бігаю приблизно по 70 км на тиждень. До бігових подій готуюсь з тренером в онлайн режимі, він мені підбирає тренування відповідно до мого запланованого календаря змагань. Харчуванню теж приділяю увагу, перед змаганнями стараюсь зробити вуглеводну загрузку. А в загальному просто не переїдаю і не вживаю алкоголю. Щодо розкладу, то в середньому це 5 тренувань на тиждень. Тренування різноманітні і включають різні бігові вправи, силові, розтяжки і т.д.

Що порадиш людині, яка планує почати бігати?

Людям, які тільки починають бігати, я би радив не гнатися за результатами, слідкувати за пульсом, і, напевно, знайти когось, хто б міг слідувати за прогресом та самим процесом.

Як подолати свій перший кілометр?

В бігу головне регулярні тренування і якісне відновлення. Щоб подолати свій перший кілометр потрібно почати, а потім ліва, права,  ліва, права, і так далі. Це не потребує багато зусиль, варто лише почати.

Вікторія Рогалевич

Lead Generation Manager, Львів

Бігає з минулого року і робить це в своє задоволення.

Коли почала бігати, поставила собі за ціль пробігти 5 км, потім 10, 15 і тоді вже зрозуміла, що півмарафон просто зобов’язана подолати. Я дуже люблю ставити собі різні челенджі і змагатися сама з собою. Отримую задоволення від бігу, а коли тебе підтримують твої друзі та колеги під час забігу – це безцінно. В майбутньому хотіла б подолати і марафон, але поки ще морально повинна до нього підготуватися.

Мій перший півмарафон пройшов доволі легко та швидко. Я його пробігла зі середньою швидкістю 5:56/km незважаючи на травму, яка була тоді моїм головним стопером. Не знаю чи це підтримка друзів, чи легкий маршрут, але на фініші я не могла повірити, що це вже кінець. У мене ще було багато сил, щоб бігти далі.

Немає нічого неможливого для серця наповненого мріями.

Головне це долати кілометри поступово і не давати сильного навантаження. Рік тому готуючись до півмарафону, пробігла 10 км, а через декілька днів 18 км. Прибігла додому, зупинилася і далі не могла йти. Через те, що за один день пробігла дистанцію, до якої фізично не була готова, розтягнула собі зв'язки. Лікарі хотіли ставити гіпс, але я пообіцяла, що не буду давати на ногу великих навантажень, тому проходила місяць з перемотаною ногою. А вже перед самим півмарафоном тейпувала собі ногу, щоб не отримати ніякої травми.

 

Як ти готуєшся до долання дистанцій?

Зараз стараюся бігати 2 рази на тиждень і кожного разу на декілька кілометрів збільшувати свою дистанцію. Але відверто скажу, що інколи буває так, що бігаю тільки раз на тиждень. Перед забігом я роблю вдома розминку, щоб собі нічого не розтягнути чи вивихнути. З харчуванням я не маю якогось особливого режиму.

Як подолати свій перший кілометр?

Зробити розминку перед забігом. Не намагатися стартувати з дуже швидким темпом, адже потім будете задихатися і не матимете сил бігти. Відслідковувати свій прогрес у додатку "Strava". Він допомагає бачити, з якою швидкістю ви пробігли, вимірює пульс та скільки спалено калорій. Плюс, там можна стежити за друзями та заохочувати їх.

Що порадиш людині, яка планує почати бігати?

Головне – долати кілометри поступово і без сильного навантаження.

Олексій Діленко

Automation QA, Одеса

Вважає себе любителем в спорті, займається бігом понад 10 років.

Почав бігати вже після інституту, коли вступив в туристичний клуб СТК Одеса. Спочатку бігав за компанію, потім втягнувся і вже почав бігати для задоволення. Перший серйозний забіг був "Одеська сотка" під час навчання в інституті. До забігу не готувався ні фізично, ні в плані спорядження. До фінішу я “дошкандибав”, і то за допомогою людей, які не давали мені зупинитися. Ходити було важко ще тижнів зо два після забігу.

Завжди можна зробити ще один крок.

Біг для мене щось на кшталт медитації, допомагає розслабитися і заспокоїтися. Плюс підтримувати себе у хорошій фізичній формі. Що стосується спортивних цілей, то хотів би брати участь в забігах Figures In A Landscape, поєднувати задоволення від гарних краєвидів та від бігу.

Як ти готуєшся до долання дистанцій?

Зазвичай бігаю 3 рази на тиждень. Два рази в будні по 10-11 км, темп десь 80% від максимального. На вихідних 18-20 км в середньому темпі. Цього достатньо, щоб пробігти марафонську дистанцію і зайняти 100 якесь місце. А щоб пробігти марафон з хорошим результатом, треба довести тренувальну дистанцію до 30 км.

Особливих рекомендацій по харчуванню у мене немає, але довгу дистанцію мені бігти значно легше, якщо попередньо добре поїм. Один раз брав на "Одеську сотку" пару тюбиків протеїнового гелю, але значного припливу сил від нього не відчув. А ось порція гречки з печивом значно покращила самопочуття. На марафонській дистанції вистачало харчування, яке давали на трасі, зазвичай це фрукти та напої.

Що порадиш людині, яка планує почати бігати?

Якщо бігати для себе, то достатньо, щоб сам процес приносив задоволення. Для спортивних досягнень, думаю, найбільш важлива мотивація. Якщо є сильне прагнення в досягненні мети, тоді людина буде під час тренувань напрацьовувати силу, витривалість і волю. Біг повинен бути в задоволення. Починати треба з комфортного темпу і дистанції, поступово збільшуючи навантаження. Прислухатися до внутрішніх відчуттів. Не варто доводити себе до травм або непритомності.Хочеш бігти разом з нами? Приєднуйся!