Ми завжди жартували, що мама вирізнялась у сім'ї, бо вона не грала в шахи:) У шахи грали мій дідусь, бабуся, тато, брат і я, – розповідає Марта Скробала. Вона – колишня рекрутерка Intellias, а нещодавно заснувала власну рекрутингову агенцію. А ще Марта – постійна учасниця наших шахових турнірів і брала участь у п’яти з семи львівських “Intellias Chess Challenge”. У 2018-му вона посіла перше місце у змаганні серед дівчат.

Марта і шахи

Її шахова історія почалась у 5 років. Що таке шах і мат Марті та її старшому брату пояснював тато. Брат – Данило Шкуран – з того часу доріс до Міжнародного Майстра спорту та Майстра України по шахах. У 2017-му він виборов перше місце у Клубному Чемпіонаті Німеччини 2017 року зі Блискавичної Гри в Шахи.

У Марти ж перший розряд у шахах та 4-те місце на Чемпіонаті України з шахів серед дівчат до 10-ти років. Згодом на цих же змаганнях вона була у п’ятірці найкращих серед дівчат до 12-ти років. У дитинстві вона щовихідних змагалась у шахових турнірах, адже відвідувала шаховий гурток у ДЮСШ №2 у Івано-Франківську. “Тато, мама та дідусь двічі на тиждень водили мене разом з братом на заняття. Через проблеми з транспортом до школи ми ходили пішки – майже годину”, – пригадує Марта.

Чим корисні шахи у житті Марти

Вона рекомендує грати у шахи усім дітям, адже це розвиває логічне мислення. А зараз шахи допомагають Марті керувати автомобілем та навіть власною компанією:
“Коли Ви керуєте автомобілем, доводиться так само, як і в шахах, оцінювати ситуацію на дорозі, аналізувати дії інших водіїв та передбачати ймовірні маневри. Як ми знаємо, інколи вони не зовсім очевидні та безпечні. Є ще одна особливість – я не люблю стояти в заторах, тому шахове мислення допомагає мені значно швидше його проїхати чи безпечно перестроїтись.

У керуванні компанією шахи в першу чергу допомагають мені будувати стратегію її розвитку. Тут пригодилось моє вміння прораховувати різні можливі ситуації на кілька кроків вперед. Також рекрутингові агенції мають доволі високу конкуренцію між собою, тому потрібно постійно думати про різні тактичні можливості, бути гнучким і вигадливим, креативно, а не лінійно підходити до вирішення проблем та складних ситуацій. Так само і в шахах. Якщо ваша комбінація буде надто простою, суперник зрозуміє це до того, як ви втілите її в життя".

Про шахову стратегію Марти

Своєю сильною стороною у шахах Марта вважає комбінаційне мислення. Це певні ходи, які змушують суперника ставити фігури не зручно для нього. Відповідно рано чи пізно через цю дисгармонію вона може виграти у нього цю фігуру і, зрештою, партію. “А от слабкою стороною у мене є те, що я можу не побачити під носом можливість виграти в один хід і роблю ще кілька зайвих ходів) Іншими словами, граючи на перспективу, я можу пропустити те, що відбувається близько”, – каже Марта.

Їй подобається тактика в шахах і можливість впіймати опонента на якусь пастку. Нудні партії Марта не любить: “Це коли суперник грає дуже позиційно і правильно усе розставляє і немає, де його підловити. Якщо ви обоє так граєте, то дуже ймовірно, що партія закінчиться нічиєю”, – пояснює Марта.

До кожного шахового турніру Intellias вона готувалась: грала по 2-3 партії в день і старалсь ставити собі менші часові ліміти, адже зізнається, що швидка гра у шахи – не її коник.

Про улюблених шахістів та серіал “Ферзевий гамбіт”

Мені подобаються партії російського шахіста Олександра Морозевича. У нього може залишитись лише кілька фігур на дошці, мінімальна кількість, якої вистачить рівно для того, щоб поставити мат супернику, і він це зробить. Також мені цікаво спостерігати за логічним мисленням норвезького шахіста Магнуса Карлсена.

Як і всі шахісти, я не могла пропустити серіал “Ферзевий гамбіт”. Мені дуже приємно, що до шахів почали проявляти інтерес. Загалом для серіалу підібрали цікаві партії і головне, що вони – реальні і колись відбувались. Хоча на одному з чемпіонатів, які показують у серіалі, ходи, які роблять гравці частково не співпадають з тим, що озвучують коментатори.

Про нового члена шахової родини Марти

А Марта тим часом продовжує грати у шахи: у вільний час вправляється на онлайн-ресурсі chess.com. Півтора року тому у її шаховій родина поповнилась – Марта навчила грати у шахи свого сина – Олежика. Він опанував шахи на рік швидше, ніж мама – у 4 роки. До речі, легендарну гру син Марти освоює на шахах, які колись його мама виграла на одному з наших турнірів.

У нашій подарункові шафі ще багато таких же наборів. Ми з нетепінням чекаємо, коли зможемо провести новий Intellias Chess Challenge. Ти точно не пропустиш турнір, якщо станеш частиною нашої команди. Тож ось вакансії, які приведуть тебе до нас)