Андрій Статкевич

керівник дизайн-команди Intellias

Андрій Статкевич, очільник дизайн-команди Intellias, до деталь знає літак, на якому пілотував легендарний Привид Києва. А ще має власний Су-27, Міг-29. Загалом в його колекції приблизно 20-ть знаменитих українських та закордонних літаків.

Уже 4 роки Андрій, захоплюється стендовим моделізмом, тобто складає масштабні моделі літаків. Його спеціалізація – реактивні військові літаки. Андрій навіть має власний Youtube-канал, на якому показує та розповідає про різні етапи роботи над моделлю.

Нещодавно у своїх перших в житті змаганнях він виграв золоту медаль за свою модель. Андрій розповідає, що з початком війни йому морально важко було збирати моделі українських літаків, але з часом він знову повернувся до цього.

“В мені дуже багато ненависті та злості на русню. Це саме те, що спонукає створювати нові моделі саме наших українських мисливців в небі. У людей сьогодні герої та кумири — українці. Через здатність тримати удари та вставати, коли збили з ніг, за сміливість дати відсіч та за подвиги, які роблять наші захисники, захисниці, волонтери, головнокомандувачі та народ. Я роблю свій вклад в зміцнення нашої культури, популяризую Україну через моделізм та показую світу, якою неповторною є наша авіація”..

А тепер повернемось до початку історії.

Стендовий моделізм та Андрій: початок

“Авіацію, особливо реактивну військову, я люблю змалку. Не знаю, як сформувалась ця любов, але такого великого інтересу в мені не викликає інша техніка. Моя професія дозволяла опанувати графічні редактори й впродовж кількох років спершу я візуалізовував різноманітні ідеї з голови у вигляді листівок та постерів з літаками. Згодом зʼявилось бажання ці моделі не лише в 3D перетворити, а й створювати руками, – розповідає Андрій.

У 2018 я придбав свою першу збірну модель, це був A-10 Thunderbolt II (їх теж мріють отримати українські військові для наземного прикриття наших військ та щільного вогню по ворожій наземній техніці). Досвіду було нуль і цілий вагон інтересу. Моделі, зазвичай, не містять клею чи фарби, лише сам пластик, деталі та інструкція. Знайомих моделістів в той час у мене не було, щоб розпитати, що й до чого. Довелось в експрес-режимі розбиратись, що треба, щоб зібрати та пофарбувати модель. Закупив в магазинах, звичайно, не те, що треба, й пішов складати. На виході була якась химера, те саме чекало і на другу модель, і на третю.

Отож ти спершу купуєш модель, до неї окремо фарбу, клей, ґрунтівка, шпаклівки, різноманітну хімію та додаткові інструменти. З кожною наступною моделлю купується фарба нових кольорів, нова хімія, додатковий інструмент. Моделізм це готовність творити та експериментувати,  з кожною новою моделлю хочеться спробувати нові підходи, техніки, стилі. Це все постійний розвиток та інвестиції в нього. Це дуже затягує”.

 

В Україні за словами Андрія стендовий моделізм дуже популярний, у нас не лише багато тих, хто ним захоплюється, але й багато саме виробників збірних моделей. Є й різні магазини. В Україні є чимало профільних груп, форумів, каналів, де люди діляться досвідом, викладають процеси роботи, готові результати та допомагають здобувати навички. Це робив і Андрій.

Але згодом цього йому стало замало. І на другому році свого хобі він створив власний Youtube-канал.

“Я не знаю, чи буду займатись стендовим моделізмом все життя, але мені захотілось після себе щось залишити для розвитку цього хобі. Якщо дитині показати інженерію та гори, у неї не залишиться часу та інтересу на шкідливі звички”, – каже Андрій.

Стендовий моделізм та Андрій: як виглядає процес

Перші моделі Андрій складав за 2 дні. Над роботою ж, з якою переміг у змаганнях, він працював аж 3 місяці. Тривалість роботи над моделлю залежить від багатьох факторів, наприклад, кількості деталей, якості стикування деталей, їх рівня деталізації та бажання автора доповнити й оживити цю модель. 

“У спеціалізованих групах є навіть люди, які міряють відстань між клепками. Коли вони випускають свої моделі, це просто витвір мистецтва. Є люди, які просто складають та фарбують модель за 2 дні і отримують свою порцію задоволення. Воно виходить з кривими швами й має різні недоліки, але в принципі скласти модель можна фактично за вихідні. Я витрачаю на процес по півтори-дві години ввечері у будні. А іноді можуть засидітись на пів ночі, якщо це на вихідних.»

Роботу над моделлю Андрій зазвичай починає з кокпіту, тобто кабіни пілота: фарбує сидіння, клеїть приборні панелі, одразу додає ефекту зістареності, щоб все виглядало реалістичним. Потім етапи змішуються. Поки сохне ґрунтівка, Андрій працює з шасі й так далі:

“Тобто спершу ти відділяєш деталі від рамок перевіряєш всі стики, якщо не рівно, починаєш шліфувати, зачищати, клеїти. Потім ґрунтування, фарбування. Далі ти виділяєш розшивку. Потім робиш реалістичні моменти: додаєш якийсь ефект пролитого масла чи гідравлічної рідини, лущення фарби, пил тощо. Тут головне вчасно зупинитись, щоб модель не вийшла брудною. Деталі часто ламаються. Буває, що ти сам їх ламаєш, розпилюєш, бо вони погано відлиті не стикуються між собою. Часто доводиться працювати з одиницями вимірювання «мікрони», бо чимало деталей менше міліметра.”.

На усіх відео робоче місце Андрія виглядає дуже мінімалістично і впорядковано, але насправді основне залишається поза кадром:

“У мене є багато коробок. У кількох з них фарби, ґрунтівки, розчинники. В деяких  коробках різна хімія по типу медіумів, ретардерів, змивок, пігментів, клеїв, а ще в інших корисне “сміття”: свинцеві дротики, набори прутиків, обрізки пластику. Коли ти починаєш імітувати якісь шланги і шукаєш, як це зробити, то згадуєш, що маєш дротик 0,3 мм, який якраз для цього підійде. Словом, зубочистки, вушні палички, палички від морозива. Ці всі речі постійно в обігу”.

Стендовий моделізм та Андрій: перша й одразу золота нагорода за хобі

Нещодавно Андрій вперше взяв участь у змаганнях зі стендового моделізму. Їх організовує Міжнародне Товариство Моделістів з Пластику (International Plastic Modellers' Society). Цього року вони відбувалися онлайн. Учасників та учасниць ділили за віковими категоріями та за категоріями моделей: цивільна чи військова авіація, гвинтова авіація, цивільні або військові авто, флот, тощо.
 
На змаганнях Андрій презентував. Су-27УБ, український 71 борт та швейцарський F/A-18C, обидві моделі у масштабі 1:48. Рішенням суддів Андрій отримав золоту медаль за Су-27УБ, це 45 сантиметрова модель. 

Стендовий моделізм та Андрій: мрії та плани

“Я складаю лише те, що мені подобається та як хочеться, це певна свобода. У списку бажань ще чимало літаків, які б хотілось притягнути на модельний килимок. З кожною моделлю охота експериментувати, отримувати новий досвід, ділитись ним з іншими тільки виростає. Думаю з часом доберусь й до діорам. Це коли ти, окрім моделі, робиш ще цілу сценку. Якщо йдеться про авіацію, то це, наприклад, сцена обслуговування літака. Авто можна помістити в якесь болото чи на природу. Якось я бачив підводний човен, який залитий епоксидною смолою у такий собі акваріум. Сподіваюсь, що за років 10-20 також щось таке спробую”, – завершує Андрій.

Нам чомусь здається, що Андрію це точно вдасться!