Магдалена Фірліт, Agile Transformation Coach, професійна Scrum тренерка в Scrum.org, спікерка Intellias Agile Days.

Agile методики стали стандартом для багатьох індустрій, особливо – ІТ. Сучасні компанії свідомі тих переваг, які надає такий спосіб мислення, формат роботи та, в результаті, гнучкість бізнесу. Але не кожна компанія розуміє, чи стане Agile доречним вибором саме для них. Часто, під час консультації, виявляється, що керівництво, middle менеджмент та команди мають геть різне уявлення про Agile. Ще одна розповсюджена помилка – силоміць нав’язувати Agile підхід абсолютно всім командам і департаментам. І навіть тим, яким такі методики не потрібні.

Є багато причин, чому так відбувається:

 • Погане розуміння Agile та емпіризму. Говорячи про Agile, люди зазвичай думають, що їхня компанія почне працювати швидше, заощаджувати більше тощо. Але Agile цього не гарантує. Натомість Agile заохочує компанії бути готовими до змін ринку й швидко на них реагувати.
 • Agile для всіх. Насправді ні (дивіться чекліст далі).
 • Agile – це модно. Всі працюють з Agile.
 • Якщо ми почнемо працювати з Agile, це точно сподобається нашим колегам.
 • Гібридна ситуація: поєднувати традиційні планові підходи з Agile та очікувати на надзвичайні результати.
 • І ще багато причин, про які можна писати окремий текст.

Перш ніж почати працювати з Agile, потрібно чітко розуміти основні цінності та принципи цього підходу. Потрібно відповісти собі, чи дійсно методологія Agile є доречною в тій чи іншій конкретній ситуації. Розглянемо детальніше чекліст, який допоможе зрозуміти, наскільки потрібно вам впроваджувати цей підхід. Дайте відповідь «так» чи «ні» на кожне наведене нижче твердження.

 • Ваша робота однотипна. Більшість завдань схожі одне на одне.
 • Ваша робота передбачувана. Вам не потрібно хвилюватись про несподіванки. Всі ваші вимоги стабільні та відомі заздалегідь.
 • Ви використовуєте зрозумілу технологію.
 • Ви працюєте на стабільному ринку. У бізнесі відбувається вкрай мало змін.
 • Вам не потрібно хвилюватись про конкурентів.
 • Ваші співробітники передбачувані. Вам не потрібно переживати через їхню відсутність або недостатню кваліфікацію.
 • Ваша робота не потребує креативу.
 • Ви не вважаєте, що вам потрібні інновації.
 • Ваші клієнти або користувачі не потребують жодних змін або оновлень вашого продукту чи послуги.

Якщо ви погоджуєтесь із більшістю тверджень, вашій команді чи департаменту НЕ потрібні Agile методики. Звісно, це лише перший етап перевірки, адже кожна ситуація може мати певні нюанси. Спробуйте поекспериментувати з плановим підходом, Agile або Lean, щоб зрозуміти, що має більше переваг для ваших користувачів, продукту, команди та всієї організації. 

Сьогодні бізнес-процеси ускладнюються. Наука, медицина, ІТ, освіта та HR – це приклади складних, комплексних індустрій. І саме для них були розроблені Agile практики. Адже під час роботи в цих сферах ми зіштовхуємось з багатьма речами, які неможливо передбачити. Це можуть бути, наприклад, нові технології, людський фактор (колеги, клієнти, користувачі, зацікавлені сторони, конкуренти) та різноманітні додаткові вимоги. Ринок, на якому працюють такі компанії потребує адаптивних підходів. Організації мають винаходити щось нове та мислити творчо, щоб задовольняти попит. 

Варто сприймати Agile, як спосіб мислення, що робить бізнес більш гнучким. Крім того, різні департаменти можуть використовувати декілька підходів в рамках однієї організації. Наприклад, не потрібно впроваджувати Agile підходи до монотонної роботи. Натомість якщо продукт створюється завдяки зворотному зв’язку, перевіркам та адаптації, Agile може бути найкращим вибором. Інакше кажучи, не всі у компанії мають працювати з Agile.

Ваші процеси мають бути зумовлені конкретною ситуацією, а не вами чи вашим бажанням працювати з Agile. Люди часто вважають, що сьогодні Agile – це єдиний спосіб робити щось ефективно, але це зовсім не так. 

Більше про Agile та особливості його впровадження дізнавайтесь тут:

А також багато корисних речей про використання Agile методик у кризових ситуаціях ми дізнались на міжнародній онлайн конференції Intellias Agile Days, що відбулась 1-3 червня.